20 grudnia 2010

Produkt NO CHINA oraz zasada 3R


W ramach przygotowań świątecznych zgodnie z zasadą 3R wykonałam wczoraj bożonarodzeniową gwiazdę z papieru.

Zasada 3R
Na podstawie Wikipedii, wolnej encyklopedii internetowej

Zasada 3R, czyli: Reduce, Reuse, Recycle (ang.), promuje zdrowy dla środowiska styl życia, konsumpcji dóbr i traktowania odpadów. Po polsku brzmi to następująco:
"Zasada 3 U":
1. Unikaj kupowania zbędnych rzeczy,
2. Użyj powtórnie,
3. Utylizuj.

Pierwszy czasownik angielski ("ogranicz, redukuj") przypomina o możliwości zmniejszenia ilości generowanych odpadów poprzez ograniczenie konsumpcji niepotrzebnych produktów - unikaj kupowania zbędnych lub niepotrzebnych rzeczy, unikaj towarów nadmiernie opakowanych (niepotrzebnie nadmiernie opakowanych).

Drugi ("użyj ponownie") przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktów powszechnie uznanych za jednorazowe, co zmniejsza skalę zanieczyszczeń środowiska, powstałych zarówno wskutek efektów ubocznych produkcji jak i akumulacji śmieci. Odnosi się do propozycji ponownego, wielokrotnego wykorzystania towarów, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu.

Wreszcie ostatni czasownik ("oddaj do odzysku/recykluj") mówi, co należy zrobić w sytuacji, gdy nie można zrezygnować z produktu, a powstałego z niego odpadu nie da się wykorzystać ponownie: należy go wrzucić do odpowiedniego pojemnika w celu ponownego wykorzystania w produkcji.

Kolejność czasowników nie jest w tym zwrocie przypadkowa. Największe korzyści dla środowiska niesie 1) ograniczanie nadmiernej konsumpcji oraz 2) wielokrotne użycie - czyli jak najpóźniejsze uznanie produktu za odpad. Wreszcie 3) ich racjonalne przetwarzanie pomaga ograniczyć obciążenia środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych i wspomnianą wcześniej akumulacją śmieci.


A wszystkim, którzy znajdą czas na coś poza zakupami świątecznymi, polecam film Wyspa.. Głęboki, ponadczasowy, ponad-chrześcijański, ludzki i rosyjski.
Bo przypomnę, że u nas prawdziwe tutejsze święta zaczynają się 7.01, potem Sylwester i Nowy Rok 13 stycznia, no, i Trzech Króli tydzień później, czyli czeka nas miesiąc świąteczny, wliczając święta katolickie. Zatem nie musimy się wcale tak ze wszystkim spieszyć...
(Ania)

6 komentarzy:

 1. A co mają do tego biedni Chińczycy..?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ich produkcja w większości jest w 100% zaprzeczeniem zasady 3R bo:
  1. kupuje się dużo ... na zapas ... bez sensu bo przecież wszystko jest tanie
  2. użyć powtórnie się nie da, bo wszystko psuje się po kilku miesiącach
  3. Utylizować trudno bo plastik kiepsko się rozkłada
  No i gwiazdka jest wykonana osobiście przeze mnie a ja chińczykiem nie jestem :-))A.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ano, piękny film.


  Spokojnych :)

  OdpowiedzUsuń
 4. kiedyś mój 6letni sąsiad powiedział mi w sekrecie, że cały świat pochodzi z Chin, bo wszędzie pisze... made in China....

  w świetle badań antropologicznych- miał rację!

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj chyba jednak ze Wschodniej Afryki!

  A przy okazji: akurat jeśli idzie o papier i wyroby z niego, wiele moglibyśmy się od Chińczyków nauczyć. Tradycję mają jakby trochę dłuższą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz rację, Jacku. Może hasło powinno brzmieć" No product made in China". Lub "No product modern China".?
  Jest jak jest, każdy wie.
  Pozdrawiam, Ewa

  OdpowiedzUsuń