28 grudnia 2013

Słoneczne odrodziny

Odrodziny nie wymusiły na mnie, a właściwie na nas, bo Ania ma swoje jutro, żadnej imprezy. Zresztą, przyzwyczaiłam się, że nie obchodzę ani imienin ani odrodzin, gdyż wypadają w święta, lub pomiędzy i trochę za dużo tego świętowania by było.
Tym niemniej wszelkie życzenia przyjmuję i cieszę się z nich jak dziecko. Z tych fejsbukowych jak najbardziej również,  i tych mejlowych, i tych telefonicznych, od Rodzinki, i od przyjaciół, Klaudiego, A.S. i Warwary. I za wszystkie dziękuję.
Jak tu imprezować, jak zima trwa w pełni, choć wyjątkowo ciepła i mieszka się na zadupiu? Brak możliwości ulokowania ewentualnych gości na noc (nieogrzewane poddasze) i daleka droga do domu, powrotna, samochodem, a więc musowo na trzeźwo, sprawę psuje.
Pewnie to dla Podlechitów niezrozumiała wymówka, bo oni już świętują, goszcząc się u znajomych katolików świątecznie i sylwestrowo, po czym rozpoczną własny zestaw świąteczny, tak jakoś dwukrotnie dłuższy, niż w rzymskim obrządku, kończąc go w drugiej połowie stycznia bodajże. I jakby im jakieś imieniny, bądź odrodziny jeszcze wpadły, to byliby zachwyceni i gotowi jeść i pić, przy stole gadać i śpiewać, a jakże, dzień w dzień. Na tym polega zima na wsi wśród prostego ludu, który tylko wtedy ma czas na swobodne biesiadowanie i stowarzyszanie się.
Tym niemniej indyk został odmrożony i odpowiednio namaszczony, a Anna wyciągnęła nieco naleweczki, aby uczcić tę niecodzienną porę dopełnienia cyklu słonecznego i rozpoczęcia nowego, kolejnego, od początku.
Czuję się już na tyle dobrze, że robię obrządek, oraz pełnię obowiązki kuchenno-piecowe jak zawsze. To i dereniówki mogę się napić, nieprawdaż? Wasze i moje zdrowie w ten dziwny czas!

5 komentarzy:

 1. Ewo, serdeczności i baw się jak najlepiej, bo nie samą pracą człek żyje....i prezent ode mnie :))

  https://www.youtube.com/watch?v=rEc8rGonrQw

  OdpowiedzUsuń
 2. I dla Anny, oczywiście :*
  https://www.youtube.com/watch?v=qPuFgJXyXBY

  Wszystkiego naj Koziorożce, od Koziorożca :))))))

  OdpowiedzUsuń
 3. No to - najlepszego , kobitki !!!!! :-))))

  OdpowiedzUsuń
 4. Prawdziwego odrodzenia, dużo siły i mądrości, pięknych dni i zdrowia Wam życzę!

  OdpowiedzUsuń
 5. No to i ja orzechóweczką się dołączam, za zdrowie i pomyślność, z okazji tylu okazji

  OdpowiedzUsuń